Chcesz w swojej firmie zatrudnić pracownika z Ukrainy? Sprawdź, jakie zezwolenia są Ci potrzebne oraz jakich innych formalności należy dopełnić, by móc w pełni legalnie dać zatrudnienie obywatelom Ukrainy!
Szansa dla uchodźców i polskich przedsiębiorstw
Agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, rozpoczęta 24 lutego 2022 roku, doprowadziła do tego, że wschodnią granicę Polski w ciągu pierwszych kilku tygodni wojny przekroczyło kilka milionów uchodźców wojennych z Ukrainy. Dla polskiego rynku pracy to ogromne wyzwanie, ale jednocześnie szansa, z kolei dla opuszczających ogarniętą wojną ojczyznę uchodźców znalezienie zatrudnienia w nowym miejscu zamieszkania stanowi wysoki priorytet.
Na szczęście w Polsce procedura zatrudniania Ukraińców jest już znacząco uproszczona. Co to oznacza?
Oświadczenie o powierzeniu pracy
Jeszcze przed wojną w Ukrainie w Polsce do zatrudnienia pracowników z Ukrainy, Gruzji, Armenii, Mołdawii, Białorusi i Rosji wystarczało oświadczenie o powierzeniu pracy. Dokument ten składa pracodawca, gdy chce zatrudnić obywatela jednego z tych sześciu krajów.
Zanim jednak zdecydujesz się na wypełnienie oświadczenia sprawdź, czy spełniasz pięć warunków, które uprawniają do skorzystania z powierzenia pracy.
- Osoba, którą planujesz zatrudnić, jest obywatelką lub obywatelem Ukrainy, Gruzji, Armenii, Mołdawii, Białorusi lub Rosji.
- Planujesz zatrudnić ją nie później niż na 6 miesięcy od momentu złożenia oświadczenia.
- Deklarujesz chęć zatrudnienia pracownika na okres nie dłuższy niż dwa lata i jesteś w stanie wskazać konkretny okres wykonywania pracy (na przykład 12 miesięcy).
- Zobowiązujesz się do wypłacania osobie zatrudnionej wynagrodzenia w wysokości co najmniej równej wysokości wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na podobnym stanowisku lub wykonujących pracę o podobnym zakresie.
- Nie oferujesz przyszłemu pracownikowi pracy kwalifikującej się jako praca sezonowa.
Tylko spełnianie wszystkich pięciu kryteriów pozwala przedsiębiorcy na skorzystanie z oświadczenia o powierzeniu pracy w miejsce standardowego zezwolenia na pracę.
Zwłaszcza ostatni punkt może budzić wątpliwości. Na szczęście istnieje katalog prac kwalifikujących się jako prace sezonowe – znajdziemy go w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie podklas działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), w których wydawane są zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca.
Skąd wziąć oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcom? Odpowiednie formularze znajdziesz na stronach rządowych – istnieją dwa wzory: jeden dla osób fizycznych, drugi dla agencji pracy tymczasowej . Wypełniony dokument możesz złożyć elektronicznie, na stronie praca.gov.pl.
Potrzebujesz więcej szczegółów? Chcesz wiedzieć wszystko o zatrudnianiu pracowników z Ukrainy? Przeczytaj szczegółowy poradnik!