Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Na czym polega fulfilment?

5 lipca 2024 fulfilment co to znaczy


Prowadzenie sklepu internetowego to nie tylko budowanie atrakcyjnej witryny i przyciąganie klientów. Równie istotnym elementem sukcesu e-handlu jest sprawna logistyka – od magazynowania towarów po terminową realizację zamówień. Właściciele e-sklepów coraz częściej decydują się na outsourcing tych zadań, korzystając z usługi określanej mianem fulfilment. Co oznacza fulfilment i jakie niesie ze sobą korzyści oraz wyzwania? Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu bliżej.

Fulfilment co to znaczy?

Terminy „fulfillment” i „fulfilment” są używane zamiennie, a ich różnice wynikają głównie z preferencji regionalnych, zwłaszcza związanych z różnicami między amerykańskim a brytyjskim angielskim. Oba określają proces dostarczania towarów od magazynu fulfillment do klienta, jednak wybór jednego z nich zależy od kontekstu kulturowego i geograficznego. W praktyce, bez względu na to, czy mówimy o „fulfillment” czy „fulfilment”, odnosi się to do kluczowego elementu obsługi zamówień, który wspiera sklepy internetowe w efektywnej dystrybucji produktów.

Fulfilment czyli kompleksowa usługa logistyczna

Fulfillment to termin odnoszący się do kompleksowej usługi logistycznej, w ramach której zewnętrzny operator magazynuje produkty, kompletuje i wysyła zamówienia klientów sklepu internetowego. Przedsiębiorca e-commerce nie musi więc posiadać własnego zaplecza magazynowo-dystrybucyjnego – te obowiązki przejmuje na siebie firma świadcząca usługi fulfilmentowe.

Kluczowe procesy objęte fulfilmentem to:

  • Odbiór i magazynowanie towarów dostarczanych przez sprzedawcę

  • Monitorowanie stanów magazynowych i uzupełnianie zapasów

  • Kompletowanie i pakowanie zamówień

  • Wysyłka przesyłek do klientów

  • Obsługa zwrotów i reklamacji

Dzięki temu przedsiębiorca może skoncentrować się na rozwijaniu swojej działalności, sprzedaży i budowaniu relacji z klientami, a czynności logistyczne scedować na wyspecjalizowany podmiot.

Korzyści z wdrożenia fulfilmentu

Korzystanie z usług fulfilmentowych niesie ze sobą szereg korzyści dla właścicieli sklepów internetowych:

Oszczędność kosztów

Utrzymywanie własnego magazynu i zaplecza logistycznego generuje wysokie koszta stałe – od czynszu, przez wyposażenie, po zatrudnienie personelu magazynowego. Outsourcing tych zadań pozwala przedsiębiorcom uniknąć tych wydatków i płacić jedynie za rzeczywistą realizację zamówień.

Elastyczność i skalowalność

Firmy oferujące usługi fulfilmentowe dysponują zwykle rozbudowaną infrastrukturą magazynową i dystrybucyjną, umożliwiającą elastyczne dostosowanie do sezonowych wahań sprzedaży. Przedsiębiorca płaci tylko za zasoby, z których faktycznie korzysta w danym momencie.

Szybsza realizacja zamówień

Wyspecjalizowane centra fulfilmentowe są w stanie znacznie przyspieszyć kompletowanie i wysyłkę zamówień, co przekłada się na wyższą satysfakcję klientów sklepu.

Profesjonalna obsługa logistyczna

Firmy świadczące usługi fulfilmentowe posiadają wieloletnie doświadczenie i know-how w zakresie logistyki, co gwarantuje wysoką jakość i niezawodność realizowanych procesów.

Fulfilment w praktyce – przykłady

Usługa fulfilment znajduje zastosowanie w wielu branżach e-commerce. Oto kilka przykładów:

Sklep odzieżowy

Przedsiębiorca sprzedający odzież online współpracuje z firmą fulfilmentową, która odbiera dostawy od hurtowników, magazynuje produkty, a następnie kompletuje i wysyła zamówienia do klientów. Operator logistyczny zajmuje się też obsługą zwrotów.

Sklep z artykułami elektronicznymi

Właściciel e-sklepu ze sprzętem AGD i RTV korzysta z fulfilmentu, by zapewnić szybką realizację zamówień na różne modele urządzeń. Operator logistyczny monitoruje stany magazynowe i uzupełnia je w razie potrzeby.

Platforma sprzedaży rękodzieła

Twórcy rękodzieła, którzy sprzedają swoje produkty na dedykowanej platformie, nie muszą martwić się o logistykę – wszystkie zamówienia są kompletowane i wysyłane przez firmę fulfilmentową.

Jak obliczyć ekwiwalent urlopowy?

Redakcja wordpress-wdrozenia.pl

"Wordpress-Wdrożenia" to specjalistyczna redakcja internetowa, która koncentruje się na obszarach związanych z biznesem, finansami i e-commerce, a także ich implementacją i rozwojem w środowisku WordPress. Ich działania obejmują dostarczanie praktycznych wskazówek, porad oraz analiz dotyczących tworzenia i optymalizacji stron internetowych opartych na WordPress, szczególnie w kontekście biznesowym i handlu elektronicznego. Redakcja "Wordpress-Wdrożenia" zajmuje się tematami związanymi z strategiami e-commerce, narzędziami płatności online, marketingiem internetowym oraz rozwojem biznesu online, zapewniając czytelnikom wartościowe informacje i wskazówki przydatne w prowadzeniu skutecznej działalności online.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

fulfilment co to znaczy
Wprowadzenie do transportu FCL
Na co składa się obsługa kadrowo-płacowa?

Jesteś zainteresowany reklamą?