Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Chcesz szybciej spłacić kredyt gotówkowy? Przeczytaj nasz poradnik!

25 lutego 2020

Kredyty gotówkowe cieszą się niesłabnącą popularnością od wielu lat. Coraz częściej zaciągane są na okres dłuższy niż kilkanaście miesięcy. W sytuacji nagłego przypływu znacznej gotówki kredytobiorcy zastanawiają się nad wcześniejszym uregulowaniem zobowiązania. Sprawdź, co trzeba o tym wiedzieć.

Decydując się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego, kredytobiorca zobowiązuje się do spłaty powiększonej kwoty o odsetki. Harmonogram został dokładnie określony w podpisywanej umowie – podobnie jak kwestie związane z wcześniejszą spłatą zobowiązania.

Wcześniejsza spłata kredytu – to możliwe

Zgodnie z przepisami, każdy kredytobiorca ma prawo do wcześniejszej spłaty zaciągniętego zobowiązania. Gwarantuje to Ustawa o kredycie konsumenckim – m.in. art. 48 tej ustawy.

Kredytobiorca zamierzający spłacić kredyt gotówkowy w całości powinien poinformować o tym fakcie bank, np. w formie pisemnego wniosku. W zamian osoba spłacająca zobowiązanie może liczyć na zwrot pobranej prowizji oraz pozostałych kosztów – proporcjonalnie do spłacanego kredytu.

Przykład. Załóżmy, że otrzymałeś od banku 20 tys. złotych na okres 12 miesięcy. Oprocentowanie wynosi 7% w skali roku. Co miesiąc wpłacasz raty w wysokości ok 1732 zł, z czego część odsetkowa raty wynosi 768 zł. Spłacając kredyt w całości po 4 miesiącach, wysokość odsetek wyniesie ok. 320 zł. Przekłada się to na oszczędność rzędu 350 zł.

Czy warto nadpłacać kredyt gotówkowy?

Zastanawiasz się, czy warto nadpłacać kredyt gotówkowy? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ jest to uzależnione od indywidualnego przypadku. Istotną rolę odgrywają m.in. takie aspekty jak:

  • oprocentowanie kredytu
  • kwota pozostała do uregulowania
  • opłaty pobierane przez bank.

Nie bez znaczenia pozostaje także kwota możliwych do poczynienia oszczędności – im większa, tym większe korzyści z nadpłacania kredytu gotówkowego.

Warto podkreślić, że nie tylko całkowita spłata zobowiązania przed czasem, ale również dokonywanie nadpłat oznacza możliwość ubiegania się o obniżenie i zwrócenie kosztów kredytu. Zapewnia to wspomniana wyżej ustawa o kredycie konsumenckim oraz rozstrzygnięcia dokonane przez Rzecznika Finansowego i Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zanim zdecydujesz się na wcześniejszą spłatę zobowiązania lub nadpłatę rat, oszacuj opłacalność takiego rozwiązania. Jest to m.in. koniecznością wówczas, gdy masz w planach zaciągnąć kolejny kredyt, np. hipoteczny. W takiej sytuacji niespłacone zobowiązanie będzie rzutowało na zdolność kredytową, zaś spłacona należność wpłynie pozytywnie na historię kredytową.

Artykuł partnera

Jak wybrać najlepszy akumulator do swojego pojazdu?

Redakcja wordpress-wdrozenia.pl

"Wordpress-Wdrożenia" to specjalistyczna redakcja internetowa, która koncentruje się na obszarach związanych z biznesem, finansami i e-commerce, a także ich implementacją i rozwojem w środowisku WordPress. Ich działania obejmują dostarczanie praktycznych wskazówek, porad oraz analiz dotyczących tworzenia i optymalizacji stron internetowych opartych na WordPress, szczególnie w kontekście biznesowym i handlu elektronicznego. Redakcja "Wordpress-Wdrożenia" zajmuje się tematami związanymi z strategiami e-commerce, narzędziami płatności online, marketingiem internetowym oraz rozwojem biznesu online, zapewniając czytelnikom wartościowe informacje i wskazówki przydatne w prowadzeniu skutecznej działalności online.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak wybrać najlepszy akumulator do swojego pojazdu?
PIT-37

Wszystko na temat formularza PIT-37

25 października 2022

Bibby Financial Services

Jesteś zainteresowany reklamą?