Czy konto oszczędnościowe jest dobrą alternatywą dla lokaty?

Większość Polaków deklaruje chęć systematycznego odkładania pieniędzy. Wiele osób zaczyna od konta oszczędnościowego, ale niektórzy od razu decydują się na lokatę. Zastanawiasz się, co będzie lepszym wyborem? Poznaj nasze wskazówki.

Konta oszczędnościowe to produkty bankowe chętnie wybierane przez Polaków. Ich największą przewagą jest możliwość zarabiania od 1 złotówki, dzięki czemu nie trzeba mieć pokaźnego kapitału zgromadzonego na rachunku. Warto jednak postawić na regularność, bo – jak pokazuje kalkulator konta oszczędnościowego – im więcej oszczędzasz, tym większych zysków możesz się spodziewać.

Konto oszczędnościowe – dlaczego warto?

Oprocentowanie większości rachunków oszczędnościowych nie należy do wysokich, co jest spowodowane niskimi stopami procentowymi ustalanymi przez Radę Polityki Pieniężnej. Jednak niektóre banki proponują konta oszczędnościowe z oprocentowaniem wyższym, dzięki czemu masz szansę osiągnąć ponadprzeciętne zyski.

Oszczędzanie za pomocą rachunku oszczędnościowego niesie za sobą wiele korzyści:

  • zarabiasz już od 1 zł – jednak im większy kapitał, tym lepiej,
  • decydujesz o częstości wpłat,
  • w każdej chwili możesz skorzystać z pieniędzy – bez obaw o utratę wypracowanych do tej pory zysków,
  • nie istnieją żadne maksymalne limity kapitału – im więcej go masz, tym wyższych zysków możesz się spodziewać.

Konto oszczędnościowe nie wyklucza lokaty

Masz już jedno konto oszczędnościowe? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby założyć lokatę. Warto pamiętać, że oba produkty wzajemnie się uzupełniają. W ten sposób możesz zdywersyfikować portfel oszczędności i pomnażać kapitał z jeszcze większym zyskiem.

Biorąc pod uwagę powyższe, nie można traktować konta oszczędnościowego jako alternatywy dla lokaty. Z obu form gromadzenia kapitału można korzystać jednocześnie. I właśnie takie podejście jest rekomendowane przez ekspertów.

Jak wybrać dobre konto oszczędnościowe?

Jeżeli chcesz osiągać ponadprzeciętne zyski na koncie oszczędnościowych, kalkulator pomoże oszacować możliwe do wypracowania odsetki – na podstawie oprocentowania poszczególnych rachunków bankowych. Samo oprocentowanie to jednak nie wszystko, aby móc wybrać konto oszczędnościowe oferowane na atrakcyjnych warunkach.

Warto zwrócić uwagę m.in. na:

  • prowizję za wypłatę pieniędzy z rachunku,
  • koszty prowadzenia konta,
  • częstotliwość kapitalizacji.

Znaczenie ma także zmienność oprocentowania w zależności od wysokości zgromadzonego kapitału. Przykładowo Konto Oszczędnościowe w Toyota Banku pozwala osiągnąć nawet do 2% w skali roku po przekroczeniu konkretnego progu kwotowego.

Jeżeli na koncie oszczędnościowym uda Ci się zgromadzić większą kwotę, przeznacz ją na lokatę i zacznij oszczędzanie od początku.

Redakcja wordpress-wdrozenia.pl