Jakie są możliwe rozwiązania po odwołaniu od wyroku zaocznego?

Jeśli właśnie otrzymałeś wyrok zaoczny od sądu, to jeszcze nic straconego. Najważniejsze to wiedzieć, co trzeba zrobić w takiej sytuacji. Pomoc można uzyskać z kancelarii prawnej, ale sami także powinniśmy mieć chociaż podstawową wiedzę. Pozwoli nam to lepiej zrozumieć, co możemy zrobić i jakie mamy szansę na wygraną. Tak więc przedstawiamy, co w ogóle znaczy dla nas wyrok zaoczny, jak na niego odpowiedzieć oraz co może czekać nas po odwołaniu. Mając taką wiedzę z pewnością uda nam się rozsądnie podejść do sprawy.

Wyrok zaoczny – i co dalej?

Wyrok zaoczny może zostać wystosowany np. wtedy, gdy pozwany nie odpowie na stawiane mu zarzuty. Orzeczenie sądu zostaje do nas dostarczone, a my mamy 2 tygodnie, aby na nie odpowiedzieć. W tym czasie musimy podjąć działanie. Tylko dokumenty, pisma i dowody dostarczone w ciągu dwóch tygodni będą brane pod uwagę. Po tym czasie nie możemy już nic dostarczyć. Ogólnie mamy dwie możliwości – odwołanie lub sprzeciw od wyroku zaocznego. Najlepiej zasięgnąć pomocy specjalisty, który powie nam, co będzie dla nas odpowiednim rozwiązaniem. Jeśli sprawa tyczy się zadłużenia, to skontaktuj się z Eurolege.

Jak sąd może rozpatrzyć nasze odwołanie?

Jeśli sprzeciwimy się wyrokowi zaocznemu, to sprawa wciąż pozostaje w tym samym sądzie. Nie idzie ona do wyższej instancji. Jednak całość zaczyna się na nowo, bo po dostarczeniu dowodów od pozwanego pod uwagę są brane dwie strony. Wtedy np. pozew o zapłatę jest rozpatrywany zupełnie inaczej. Możemy wystąpić nawet o oddłużanie.
Przede wszystkim może okazać się, że pozwany nie miał zdolności sądowej lub procesowej, a także mógł nie mieć odpowiedniego organu powołanego do reprezentowania swojej osoby. Wtedy wyrok zaoczny zostanie uchylony. Jeśli jednak wszystko było zgodne z kodeksem, to sąd może wydać różne orzeczenia. Jest to na przykład utrzymanie wyroku zaocznego w pełni lub częściowo. Kolejna opcja to uchylenie wyroku i jednocześnie orzekniecie o żądaniu pozwu. Może też odrzucić pozew, a także umorzyć postępowanie.

Jaką moc ma wyrok zaoczny?

Dla pozwanego wyrok zaoczny jest niekorzystny z tego względu, że orzeka on w 99,9% przypadków o obowiązku zapłaty. Co więcej, ma on klauzulę wykonalności z urzędu. Oznacza to, że nawet odwołując się od wyroku, jego postanowienia mogą być egzekwowane. Dlatego ważne jest, aby przy odwołaniu dołączyć do dokumentów wniosek o zawieszenie rygoru natychmiastowej wykonalności. Sąd nie musi rozpatrzyć go pozytywnie, jednak mamy szansę na odroczenie wykonania w czasie. Teraz już wiesz, jak się odwołać od wyroku zaocznego. Antywindykacja uchroni Cię przed rozpoczęciem działań komornika.

Dochodzenie swoich praw po wyroku zaocznym

Ogólnie takie kwestie prawne są zawiłe i trzeba pamiętać o wielu istotnych punktach. Dlatego dla niedoświadczonej osoby najlepszym wyjściem będzie pomoc prawna od specjalisty. Najlepiej udać się do kancelarii specjalizującej się w danej gałęzi prawa. Wtedy mamy największą szansę na pozytywny obrót sprawy. Najważniejsze to nie poddawać się i działać! Tylko wtedy może nam się udać dojście swoich praw.

Redakcja wordpress-wdrozenia.pl