Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Jakie są możliwe rozwiązania po odwołaniu od wyroku zaocznego?

23 kwietnia 2021

Jeśli właśnie otrzymałeś wyrok zaoczny od sądu, to jeszcze nic straconego. Najważniejsze to wiedzieć, co trzeba zrobić w takiej sytuacji. Pomoc można uzyskać z kancelarii prawnej, ale sami także powinniśmy mieć chociaż podstawową wiedzę. Pozwoli nam to lepiej zrozumieć, co możemy zrobić i jakie mamy szansę na wygraną. Tak więc przedstawiamy, co w ogóle znaczy dla nas wyrok zaoczny, jak na niego odpowiedzieć oraz co może czekać nas po odwołaniu. Mając taką wiedzę z pewnością uda nam się rozsądnie podejść do sprawy.

Wyrok zaoczny – i co dalej?

Wyrok zaoczny może zostać wystosowany np. wtedy, gdy pozwany nie odpowie na stawiane mu zarzuty. Orzeczenie sądu zostaje do nas dostarczone, a my mamy 2 tygodnie, aby na nie odpowiedzieć. W tym czasie musimy podjąć działanie. Tylko dokumenty, pisma i dowody dostarczone w ciągu dwóch tygodni będą brane pod uwagę. Po tym czasie nie możemy już nic dostarczyć. Ogólnie mamy dwie możliwości – odwołanie lub sprzeciw od wyroku zaocznego. Najlepiej zasięgnąć pomocy specjalisty, który powie nam, co będzie dla nas odpowiednim rozwiązaniem. Jeśli sprawa tyczy się zadłużenia, to skontaktuj się z Eurolege.

Jak sąd może rozpatrzyć nasze odwołanie?

Jeśli sprzeciwimy się wyrokowi zaocznemu, to sprawa wciąż pozostaje w tym samym sądzie. Nie idzie ona do wyższej instancji. Jednak całość zaczyna się na nowo, bo po dostarczeniu dowodów od pozwanego pod uwagę są brane dwie strony. Wtedy np. pozew o zapłatę jest rozpatrywany zupełnie inaczej. Możemy wystąpić nawet o oddłużanie.
Przede wszystkim może okazać się, że pozwany nie miał zdolności sądowej lub procesowej, a także mógł nie mieć odpowiedniego organu powołanego do reprezentowania swojej osoby. Wtedy wyrok zaoczny zostanie uchylony. Jeśli jednak wszystko było zgodne z kodeksem, to sąd może wydać różne orzeczenia. Jest to na przykład utrzymanie wyroku zaocznego w pełni lub częściowo. Kolejna opcja to uchylenie wyroku i jednocześnie orzekniecie o żądaniu pozwu. Może też odrzucić pozew, a także umorzyć postępowanie.

Jaką moc ma wyrok zaoczny?

Dla pozwanego wyrok zaoczny jest niekorzystny z tego względu, że orzeka on w 99,9% przypadków o obowiązku zapłaty. Co więcej, ma on klauzulę wykonalności z urzędu. Oznacza to, że nawet odwołując się od wyroku, jego postanowienia mogą być egzekwowane. Dlatego ważne jest, aby przy odwołaniu dołączyć do dokumentów wniosek o zawieszenie rygoru natychmiastowej wykonalności. Sąd nie musi rozpatrzyć go pozytywnie, jednak mamy szansę na odroczenie wykonania w czasie. Teraz już wiesz, jak się odwołać od wyroku zaocznego. Antywindykacja uchroni Cię przed rozpoczęciem działań komornika.

Dochodzenie swoich praw po wyroku zaocznym

Ogólnie takie kwestie prawne są zawiłe i trzeba pamiętać o wielu istotnych punktach. Dlatego dla niedoświadczonej osoby najlepszym wyjściem będzie pomoc prawna od specjalisty. Najlepiej udać się do kancelarii specjalizującej się w danej gałęzi prawa. Wtedy mamy największą szansę na pozytywny obrót sprawy. Najważniejsze to nie poddawać się i działać! Tylko wtedy może nam się udać dojście swoich praw.

Jak obliczyć ekwiwalent urlopowy?

Redakcja wordpress-wdrozenia.pl

"Wordpress-Wdrożenia" to specjalistyczna redakcja internetowa, która koncentruje się na obszarach związanych z biznesem, finansami i e-commerce, a także ich implementacją i rozwojem w środowisku WordPress. Ich działania obejmują dostarczanie praktycznych wskazówek, porad oraz analiz dotyczących tworzenia i optymalizacji stron internetowych opartych na WordPress, szczególnie w kontekście biznesowym i handlu elektronicznego. Redakcja "Wordpress-Wdrożenia" zajmuje się tematami związanymi z strategiami e-commerce, narzędziami płatności online, marketingiem internetowym oraz rozwojem biznesu online, zapewniając czytelnikom wartościowe informacje i wskazówki przydatne w prowadzeniu skutecznej działalności online.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

fulfilment co to znaczy
Wprowadzenie do transportu FCL
Na co składa się obsługa kadrowo-płacowa?

Jesteś zainteresowany reklamą?