Jakie zmiany czekają przedsiębiorców w 2020 roku?

Zmiany, zmiany i jeszcze raz zmiany czekają małych i dużych przedsiębiorców w 2020 roku. Przede wszystkim wspomniane zmiany obejmą wysokość stawek ZUS oraz wysokość niektórych podatków. Jednak obok nieprzyjemnych wiadomości, dotyczących zmian w 2020 roku, jest też kilka pozytywnych dla niektórych przedsiębiorców.

Nowe ustalenia co do opłat składek ZUS

Zmiany dla przedsiębiorców 2020 to między innymi zmiany w wysokości opłat składek ZUS. Na rok 2020 przyjęto, że wynagrodzenie miesięczne ma wynosić około 5227 zł i to od tej stawki ma być wyliczana składka ZUS. Ma ona w roku 2020 stanowić około 60% podstawy wymiaru wymienionej kwoty. Czyli oznacza to, że znacznie zostanie podniesiona składka dla przedsiębiorców prowadzących działalność. Od stycznia przyszłego roku minimalna składka ma wynosić:
– 612,19 zł składka emerytalna,
– 250 zł rentowa,
– 76 zł chorobowa,
– 52, 37 zł wypadkowa i 76, 84 zł opłata na Fundusz Pracy. czyli przeciętny przedsiębiorca będzie musiał wpłacić co miesiąc do ZUS za siebie składkę w wysokości około 1069,14 zł, podczas gdy w 2019 roku wynosiła ona 974,65 zł.

Obniżone składki ZUS – dla kogo?

Wprowadzono jednak także możliwość opłaty składek zmniejszonych ZUS i na te ulgi mogą liczyć następujące osoby:
– których przedsiębiorstwa zarabiają mniej niż 63 tys złotych,
– przedsiębiorcy, którzy dopiero co założyli swoją działalność gospodarczą.
Ponadto wprowadzono zasadę, tak zwaną, mały ZUS. Oznacza ona, że przedsiębiorca, którego przychód nie przekracza 10 tys zł miesięcznie, będzie mógł zapłacić składki niższe o 500 zł. Jest to takie 500 plus dla małych przedsiębiorców.
Ponadto podniesiony czterokrotnie zostanie limit przychodów, do którego przedsiębiorcy będą mogli rozliczyć ryczałtowo PIT.

Inne zmiany dla przedsiębiorców

Ponadto wprowadzono cały szereg innych zmian dla młodych przedsiębiorców i dla przedsiębiorców prowadzących już swoją działalność.
1. Absolwenci szkół, którzy założą swoją działalność do 26 roku życia, nie będą płacić podatku dochodowego.
2.Od 1 października będzie obniżka stawki podatku z 18% na 17%, dla wszystkich przedsiębiorców.
3. Obowiązkowe wprowadzenie numeru NIP na paragonie fiskalnym.
4. Płatnicy VAT będą musieli składać nowy JPK_VAT.
5. Każdy przedsiębiorca będzie miał swój indywidualny rachunek podatkowy.
6. Będzie nowa matryca stawek VAT.
Jak widać zarówno nowi przedsiębiorcy jak już ci, którzy prowadzą swoją działalność od dłuższego czasu będą musieli, ponownie, wiele się nauczyć i poznać niektóre nowe zasady.

Redakcja wordpress-wdrozenia.pl