Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Praca jako freelancer – wady i zalety pracy z domu

29 września 2019


Wraz z rozwojem technologii, w szczególności Internetu i głębokimi zmianami na globalnym rynku pracy, coraz większe jest zapotrzebowanie na usługi freelancerów świadczących usługi dla wielu branż. Chociaż praca jako freelancer kojarzy się powszechnie jako raj na ziemi, ma ona również swoje cienie. Jakie czynniki trzeba wziąć pod uwagę, podejmując decyzję o zajęciu się freelancingiem?

Zdobywanie zleceń i opłacalność – zmora początkującego freelancera

O ile praca jako freelancer jest opłacalna w późniejszym okresie, o tyle początki są bardzo ciężkie. W przypadku wielu dziedzin, którymi zajmują się freelancerzy, próg wejścia do branży jest niski, a to wiąże się z olbrzymią konkurencją, także tą pochodzącą z zagranicy. Coraz częściej bowiem zleceniodawcy wolą współpracować z freelancerami z egzotycznych lokalizacji, w których koszty pracy i życia są bardzo niskie, mogąc za ułamek ceny otrzymać usługę na takim samy poziomie, jak na rynku krajowym.

To wszystko sprawia, że praca jako freelancer na początku jest możliwa tylko jako dodatkowe źródło dochodu obok pracy na etacie, gdyż otrzymywanie zleceń jest bardzo niepewne, a do tego są one mało opłacalne.

Zbieranie żniw i swoboda

Doświadczeni freelancerzy z wyrobioną marką i bazą własnych stałych klientów jednak na pracę swą narzekać nie mogą. Freelancer, który posiada płynność zleceń, a do tego promuje się w Internecie i ma spory talent w przyciąganiu uwagi, zarabia często wielokrotnie więcej niż pracownik na etacie, często pracując jednocześnie znacznie mniej czasu w ciągu miesiąca.

Praca przez trzy godziny dziennie i pieniądze otrzymywane „na czysto” o wiele większe niż na etacie, i to jeszcze nawet przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej? To jak najbardziej możliwe, ale droga do tej idealnej rzeczywistości początkowo jest wyboista, jednak warto na początku zacisnąć zęby, by móc pracować na własnych zasadach, wybierać sobie zlecenia, jakie danemu freelancerowi odpowiadają i jeszcze cieszyć się sporą ilością wolnego czasu, nie martwiąc się jednocześnie o stan konta.

Małe koszty pracy

Freelancerzy najczęściej pracują z domu, a ich działalność często nie generuje dużych kosztów. Wszystko jednak zależy od branży.

Osoby zajmujące się pisaniem na zlecenie mogą zacząć zajmować się freelancingiem, posiadając zerowy kapitał. Programiści czy graficy komputerowi, a także projektanci wszelkiej maści, muszą pracować jednak na przyzwoitym sprzęcie i posiadać odpowiednie komercyjne oprogramowanie.

Pociesza jednak fakt, że wiele specjalistycznych programów przeszło na model abonamentowy i czasy, w których trzeba było mieć kilka tysięcy na start, aby tworzyć grafikę w danym programie, odeszły do lamusa, a i porządny zestaw komputerowy dla specjalistów można pozyskać w dość niskiej cenie, chociażby w sklepach ze sprzętem poleasingowym.

Jako że w wielu przypadkach zostanie freelancerem nic nie kosztuje, warto spróbować swoich sił i zacząć zarabiać w ten sposób.

Jak obliczyć ekwiwalent urlopowy?

Redakcja wordpress-wdrozenia.pl

"Wordpress-Wdrożenia" to specjalistyczna redakcja internetowa, która koncentruje się na obszarach związanych z biznesem, finansami i e-commerce, a także ich implementacją i rozwojem w środowisku WordPress. Ich działania obejmują dostarczanie praktycznych wskazówek, porad oraz analiz dotyczących tworzenia i optymalizacji stron internetowych opartych na WordPress, szczególnie w kontekście biznesowym i handlu elektronicznego. Redakcja "Wordpress-Wdrożenia" zajmuje się tematami związanymi z strategiami e-commerce, narzędziami płatności online, marketingiem internetowym oraz rozwojem biznesu online, zapewniając czytelnikom wartościowe informacje i wskazówki przydatne w prowadzeniu skutecznej działalności online.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

fulfilment co to znaczy
Wprowadzenie do transportu FCL
Na co składa się obsługa kadrowo-płacowa?

Jesteś zainteresowany reklamą?