Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Zatrudnienie pracownika z Ukrainy – zezwolenia i formalności

4 maja 2022


Chcesz w swojej firmie zatrudnić pracownika z Ukrainy? Sprawdź, jakie zezwolenia są Ci potrzebne oraz jakich innych formalności należy dopełnić, by móc w pełni legalnie dać zatrudnienie obywatelom Ukrainy!

 

Szansa dla uchodźców i polskich przedsiębiorstw 

Agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, rozpoczęta 24 lutego 2022 roku, doprowadziła do tego, że wschodnią granicę Polski w ciągu pierwszych kilku tygodni wojny przekroczyło kilka milionów uchodźców wojennych z Ukrainy. Dla polskiego rynku pracy to ogromne wyzwanie, ale jednocześnie szansa, z kolei dla opuszczających ogarniętą wojną ojczyznę uchodźców znalezienie zatrudnienia w nowym miejscu zamieszkania stanowi wysoki priorytet. 

 

Na szczęście w Polsce procedura zatrudniania Ukraińców jest już znacząco uproszczona. Co to oznacza?

 

Oświadczenie o powierzeniu pracy

Jeszcze przed wojną w Ukrainie w Polsce do zatrudnienia pracowników z Ukrainy, Gruzji, Armenii, Mołdawii, Białorusi i Rosji wystarczało oświadczenie o powierzeniu pracy. Dokument ten składa pracodawca, gdy chce zatrudnić obywatela jednego z tych sześciu krajów.

 

Zanim jednak zdecydujesz się na wypełnienie oświadczenia sprawdź, czy spełniasz pięć warunków, które uprawniają do skorzystania z powierzenia pracy.

 

  1. Osoba, którą planujesz zatrudnić, jest obywatelką lub obywatelem Ukrainy, Gruzji, Armenii, Mołdawii, Białorusi lub Rosji.
  2. Planujesz zatrudnić ją nie później niż na 6 miesięcy od momentu złożenia oświadczenia.
  3. Deklarujesz chęć zatrudnienia pracownika na okres nie dłuższy niż dwa lata i jesteś w stanie wskazać konkretny okres wykonywania pracy (na przykład 12 miesięcy).
  4. Zobowiązujesz się do wypłacania osobie zatrudnionej wynagrodzenia w wysokości co najmniej równej wysokości wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na podobnym stanowisku lub wykonujących pracę o podobnym zakresie.
  5. Nie oferujesz przyszłemu pracownikowi pracy kwalifikującej się jako praca sezonowa.

 

Tylko spełnianie wszystkich pięciu kryteriów pozwala przedsiębiorcy na skorzystanie z oświadczenia o powierzeniu pracy w miejsce standardowego zezwolenia na pracę.

 

Zwłaszcza ostatni punkt może budzić wątpliwości. Na szczęście istnieje katalog prac kwalifikujących się jako prace sezonowe – znajdziemy go w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie podklas działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), w których wydawane są zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca.

 

Skąd wziąć oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcom? Odpowiednie formularze znajdziesz na stronach rządowych – istnieją dwa wzory: jeden dla osób fizycznych, drugi dla agencji pracy tymczasowej . Wypełniony dokument możesz złożyć elektronicznie, na stronie praca.gov.pl.

 

Potrzebujesz więcej szczegółów? Chcesz wiedzieć wszystko o zatrudnianiu pracowników z Ukrainy? Przeczytaj szczegółowy poradnik!

 

Jak obliczyć ekwiwalent urlopowy?

Redakcja wordpress-wdrozenia.pl

"Wordpress-Wdrożenia" to specjalistyczna redakcja internetowa, która koncentruje się na obszarach związanych z biznesem, finansami i e-commerce, a także ich implementacją i rozwojem w środowisku WordPress. Ich działania obejmują dostarczanie praktycznych wskazówek, porad oraz analiz dotyczących tworzenia i optymalizacji stron internetowych opartych na WordPress, szczególnie w kontekście biznesowym i handlu elektronicznego. Redakcja "Wordpress-Wdrożenia" zajmuje się tematami związanymi z strategiami e-commerce, narzędziami płatności online, marketingiem internetowym oraz rozwojem biznesu online, zapewniając czytelnikom wartościowe informacje i wskazówki przydatne w prowadzeniu skutecznej działalności online.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

fulfilment co to znaczy
Wprowadzenie do transportu FCL
Na co składa się obsługa kadrowo-płacowa?

Jesteś zainteresowany reklamą?